phone numbers

آموزش تعمیرات مانیتور های دارای مشکل تصویری چیست؟

مانیتور یا صفحه نمایش متداول ترین دستگاه خروجی بوده که از آن برای نمایش اطلاعات استفاده می گردد و دارای انواع  مختلفی است. یک صفحه نمایش مانند تلویزیون ها می تواند رنگی یا تک رنگ باشد. در محیط Dosمعمولا صفحه های نمایش دارای 25 سطر و80ستون هستند و در هر ستون یک کاراکتر تایپ می شود . وقتی اطلاعات از طریق صفحه کلید وارد کامپیوتر می شوند،در صفحه نمایش ظاهر می گردند تا از صحت آنها اطمینان حاصل شود. وقتی اطلاعات از طریق صفحه کلید وارد کامیپوتر می شوند،در صفحه نمایش ظاهر می گردند تا از صحت نمایش به نام صفحه نمایش تخت می باشند. دراین نوع کامپیوترها میزان مصرف برق از درجه اهمیت ویژه ای برخوردار است،زیرا این کامپیوتر ها معمولا در مکان هایی که امکان دسترسی به برق نیست کار می کنند و صرفه جویی در مصرف برق در آنها بسیار حائز اهمیت می باشد.
کلیه تصاویر اعم از کارکترهای گرافیکی حروف ارقام و علایم ویژه و تصاویر گرافیکی به وسیله نقاط کوچکی به نام پیکسل ساخته می شوند . کیفیت تصاویر دردرجه اول به طراحی قطعات الکترونیک و در درجه دوم به اندازه و تراکم نقاط که اصطلاحا به آن تفکیک پذیی صفحه نمایش یا رزولیشن گفته می شود،بستگی دارد. کلیه کاراکترها در محدوده معینی از نقاط تعریف می شوند که به آن مارتیس کاراکتر گفته می شود. ماتریس کاراکترمجموعه ای از نقاط روشن و خاموش در صفحه نمایش می باشد که به هریک ازاین نقاط همان پیکسل می گویند . هرچه تعداد پیکسل های موجود در ماتریس کاراکتر بیشتر باشد،وضوح تصاویر و کاراکترها نیز بیشتر خواهد بود. مانند 600*800پیکسل یا1024*768 پیکسل مانیتور ها در چند دسته تقسیم بندی می شوند:
1-مانیتورهای لامپ تصویری یاcrt
2-مانیتورهایLCD
3-مانیتورهای LED

مانیتورهای LED

در مانیتورها اگر چناچه یک یا چند خط از سمت بالا به پائین و یا چپ و راست در تصویر نمایان می شود. این خطوط یا تیره و یا رنگی می باشند. این مشکل دارای 2علت می باشد که دراین آموزش تعمیرات ماینتور عنوان می شود:
علت اول: بیشترین احتمال آن اشکال در خود پنل است.
علت دوم :که ایراد در برد تی اف تی است که در اصطلاح به آن برد خط کشی هم می گوینداگر ایراد از بردتی اف تی باشد قیمت تمام شده کمتری برای تعمیر دارد ولی چناچه ایراد از خرابی پنل باشد قیمت تمام شده بالاتر می باشد.
مشکل بعدی این است که تصاویر به صورت 2تایی یا اصطلاح پرچمی می شود. دراین حالت نیز اولویت اصلی خرابی از بخش تی اف تی و سپس پنل نیز می باشد. این مشکل به علت گرما و رطوبت زیاد ایجاد می شود. دراین حالت پیشنهاد تعمیر داده می شود. دقت کنید این گونه مشکلات که  عنوان شد فقط در صورت استفاده مداوم بدون استراحت و گرما و رطوبت محیطی ایجاد می گردد. حد فاصل دستگاه با محیط پوششی حداقل 10سانت از هرطرف می باشد و برای جلوگیری ازاین ایراد ،خاموشی و استراحت بعد از هر3سانت نمایش مداوم برای دمای 27 درجه پیشنهاد می شود.
درPLASMAنیز همین موارد حکم فرما هستند به جز دریک بخش. در پلاسما ممکن است مشکل پسماند تصویر اتفاق بیفتد که این مشکل گاها به علت یک گزینه تصویری به مدت زیاد است. البته در تکنولوژی جدید این مشکل تا حد زیادی مرتفع گشته است اما راهکار آن استفاده ازابزار مراقبتی در خود TVو همچنین جا به جایی تصویر درهر50دقیقه است. یعنی در صورت امکان یک تصویر ثابت به مدت زیاد در حالت پخش نماید.
یک مشکل دیگر ایجاد هاله رنگی (اکثراقرمز)در پلاسما می باشد که این مشکل نیز با اداوت نرم افزاری و تغییراتی در پتانسیومتر برد Y معمولا حل می شود.

نکات مهم در رابطه با نگهداری بهتر مانیتور

برای جلوگیری از صدمات ناشی از نوسانات برق حتما از محافظ استفاده کنید. حدالمقدور از پریزهای مجهز به ارت سیم اتصال زمین استفاده کنید.
برای محافظت از پنل مانیتور ازاتصال هرگونه ضربه به آن به ویژه با هر وسیله نوک تیز جدا خودداری کنید.
برای پاک کردن صفحات مانیتور از شیشه پاک کن استفاده کنید.
برای مدت طولانی از یک تصویر ثابت بر روی مانیتور استفاده نکرده و فاکتور اسکرین سیور را فعال کنید.
در مواقعی که کامپیوتر شما خاموش است مانیتور را هم از طریق کلید ان/آف خاموش کنید.