phone numbers

در این مطلب اطلاعاتی در مورد قطعات اصلی داخلی لپ‌تاپ اشاره می‌شود. آشنایی با قطعات مختلف می‌تواند به آموزش تعمیرات لپ‌تاپ کمک کند.


مادر بورد

سیستم برد (board) یکی از اصلی ترین قطعات در هر لپ‌تاپ است. همه قطعات داخلی متصل به برد سیستم می‌شوند. این قطعه یکی از گرانترین قطعات در لپ‌تاپ می‌باشد. بنابراین کار آن کنترل کردن پردازشگر مرکزی و ارتباط دادن آن با قسمتهای دیگر است.

مادربورد


مموری با نام رایج RAM

معروفترین حافظه مورد استفاده کامپیوتر است. در RAM هر لحظه که بخواهیم می‌توانیم به دیتای مورد نظر دسترسی داشته باشیم. حافظه اصلی یا RAM نوعی ذخیره اصلی در کامپیوتر است که ظرفیت ورود هر دستوری را دارد. همچنین لپ‌تاپ و یا کامپیوترها از RAM برای نگهداری کد برنامه و اطلاعات در طول اجرای یک فرمان استفاده می‌کنند. انواع مختلفی از RAM وجود دارد؛ حافظه از جمله قطعاتی است که توسط کاربر قابل تعویض می‌باشد.

مموری


هارد دیسک

هارد دیسک ذخیره‌سازی اصلی اطلاعات در لپ‌تاپ است. همه فایلهای سیستم، فایل‌های شخصی در داخل هارد دیسک ذخیره می‌شوند. معمولا در لپ‌تاپها هارد دیسک‌های کوچکتر نصب می‌شوند. می‌توان هارد دیسک با سرعت بالا را نصب کرد که باعث دستیابی سریع به اطلاعات می‌شود. بنابراین می‌توان هارد دیسک را ارتقا داد.

هارد دیسک


پردازشگر یا CPU

پردازشگر مغز متفکر لپ‌تاپ است. پردازشگر سریعتر اطلاعای بیشتری را پردازش می‌کند. بنابراین CPU  مهم ترین تراشه بر روی برد اصلی هر کامپيوتر است که مديريت کليه مراحل پردازش داده ها را به عهده دارد. اين قطعه به صورت مستقيم و يا غير مسقيم ساير قطعات روی برد اصلی و ساير قسمتهاي کامپيوتر را نظارت و مقداردهی می‌کند.

cpu


گرافیک

برای لپ‌تاپ‌ها دو نوع کارت گرافیک وجود دارد. به دلیل اینکه نمی‌توان کارت گرافیک را ارتقا داد بنابراین انتخاب آن بسیار مهم است. کارت گرافیک مدل integrated نمی‌توان با آن کارهای سنگین را انجام داد و برای کارهای روزمره معمولی با لپ‌تاپ استفاده می‌شود و برای افرادی که کارهای سنگین انجام داده و بازی با لپ‌تاپ می‌کنندکارت گرافیک dedicated را باید انتخاب کرد.