phone numbers

 مشکلات رایج کامپیوترها و راه رفع آن

روشن نشدن کامپیوتر
اگر کامپیوتر شما بعد از فشار دادن دکمه مخصوص روشن کردن ، روشن نشد توجه کنید کابل برق به آن متصل هست و البته چک کنید کابل برق به پریز وصل شده . وقتی از سالم بودن کابل 100% مطمئن شدید در کیس را باز کنید و کابل برق پاور را از مین بورد جدا کنید .( به خاطر داشته باشید اگر کامپیوتر شما گارانتی دارد هرگز آن را باز نکنید و در اولین فرصت به فروشگاهی که کامپیوتر شما را گارانتی نموده مراجعه کنید ) این کابل حدود 20 تا 24 پایه دارد با رنگهای مختلف ،  یک سیم سیاه را انتخاب و با سیم سبز بهم وصل کنید اگر فن پاور روش شد پس پاور هم سالم است


 مشکلات رایج کامپیوتر


وقتی از سالم بودن کابل برق و پاور مطمئن شدیم به سراغ بایوس در مین بورد میرویم .به دنبال جامپری به نام clear cmos بگردید که 2 تا 3 پایه است به وسیله نوک پیچ گوشتی یک بار به جامپر اتصال بدهید و امتحان کنید که کامپیوتر روشن میشود یا خیر ؟


 

اگر این مرحله کار نکرد بهتر است تمام قطعات بر روی مین بورد را خارج کنید مثل سی پی یو ، دی وی دی ، رم ، هارد ، کارت صدا و غیره البته بجز کابل های برق و دیتا و کارت گرافیک . امتحان میکنیم اگر کامپیوتر روشن شد قطعاتی که خارج کردید یک به یک وصل میکنیم و امتحان میکنیم تا وقتی که قطعه معیوب را پیدا کنید و البته اگر مشکل باقی بود تعمیر آن را به یک تعمیر گاه بسپارید . 

مشکل کارت گرافیک
وقتی مطمئن هستید کامپیوتر و مانیتور شما روشن است ولی صفحه نمایش چیزی نشان نمی دهد کارت گرافیک را از اسلات جدا کنید، آن را تمیز و در جای خود قرار دهید .اگر مشکل حل نشد سعی کنید کارت گرافیک را بر روی یک کامپیوتر دیگر امتحان کنید . واگر همچنان مشکل بر طرف نشد احتمال بسیار کارت گرافیک شما سوخته .

ناسازگاری ویندوز با بعضی از نرم افزار ها
شاید برای شما هم پیش آمده است که نرم افزار جدیدی نصب کردید ولی با ویندوز سازگاری ندارد یا اجرا نمیشود . در این موارد کامپیوتر را ریستارت کرده و بعد با آنتی ویروس نصب شده در سیستم آن را اسکن کنید . و یا آنتی ویروس خود را غیر فعال کنید و بعد نرم افزار را اجرا کنید .

مشکل بوت نشدن ویندوز
اگر نمیتوانید ویندوز خود را بوت کنید و یا کامپیوتر شما ناگهانی ریستارت میشود با استفاده از ویندوز ریکاوری دیسک دوباره آن را نصب کنید .

مشکل هنگ کردن
اگر در حین انجام کار ناگهان کامپیوتر شما هنگ کرد و موس و صفحه کلید کار نکرد دکمه پاور کامپیوتر را برای چند ثانیه نگه دارید . کامپیوتر شما خاموش میشود ، بعد از چند دقیقه دوباره آن را روشن کنید .

کم شدن سرعت کامپیوتر
برای بهینه شدن سرعت کامپیوتر برنامه های اضافی در دسکتاپ را پاک کنید . هفته ای یکبار برنامه های دیسک ریکاوری و بد سکتور استفاده کنید . فایروال و آنتی ویروس کامپیوتر خور را همیشه فعال نگه دارید و البته اسکن رجیستری ویندوز را فراموش نکنید .

کندی سرعت اینترنت
کلمه temp را در قسمت سرچ کامپیوتر خود تایپ کنید تا تمام فایلهای تمپ را پیدا کند ، بعد آنها را پاک کنید . همیشه کوکی ها و فایلهای موقت اینترنتی را از مرورگر خود پاک کنید تا سرعت آن بهتر شود.

وصل نشدن به اینترنت
در اولین قدم کابل های شبکه را کنترل کنید . اگر از adsl استفاده میکنید تمام کابلهای متصل به آن را جدا کرده و خاموش کنید ، بعد از چند دقیقه آن را روشن کنید و اگر از اکسس پوینت استفاده میکنید همین مراحل را بر روی آن انجام دهید . نهایتاٌ اگر مشکل باقی بود به تامین کننده اینترنت خود زنگ بزنید .

مشکل بوق زدن
کامپیوترها معمولاٌ از طریق یک سری بوق سعی در نشان دادن اشکالات دارند . و معمولاٌ مشکل یا از سی پی یو ، رم و یا کارت گرافیک است .اگر در هنگام روشن کردن کامپیوتر به مدت 3 ثانیه ممتد بوق زد یعنی رم مشکل دارد . ممکن است رم درست در مین بورد قرار داده نشده یا خراب باشد . رم را از مین بورد جدا کنید سعی کنید با یک دستمال نرم پایه های آن را تمیز کنید و آن را سر جای خود در مین بور قرار دهید . البته شیوه در آوردن رم و قرار دادن آن داخل سوکت را باید بدانید ، در تصاویر زیر مراحل نصب آن را بر روی مین بورد خواهید دید .
اول پایه ها ی دو طرف را از هم باز میکنیم و رم را داخل سوکت قرار میدهیم .حالا رم را به آهستگی از طرف پایه ها در سوکت فشار میدهیم تا کاملاٌ در سوکت قرار بگیرد .


 مشکلات رایج در کامپیوتر

 آموزش تعمیر کامپیوتر

  • اگر در هنگام روشن کردن کامپیوتر بوق زدن 3 ثانیه بود و بعد 2 بوق پشت سر هم زد مشکل از کارت گرافیک است و باید مثل مرحله قبل عمل نمود . یعنی کارت گرافیک را از اسلات جدا  ، آن را تمیز و در جای خود قرار دهید .
  • اگر هنگام روشن کردن کامپیوتر بوق زدن یک ثانیه ای و مکرر بود مشکل از سی پی یو است . و به این معنی است که یا سی پی یو درست در محل خود نصب نشده یا با مین بورد مورد نظر هماهنگ نیست .

در این مقاله آموزش تعمیر کامپیوتر سعی نمودیم شما را با مشکلات رایج مربوط به کامپیوتر و راههای رفع آن آشنا کنیم . ولی اگر فکر میکنید قادر به انجام این مراحل نیستید و یا علاقه به یادگیری بیشتر دارید در دوره های آموزش تعمیر کامپیوتر ثبت نام کنید .