phone numbers

تعمیر  و عیب یابی یونیت دندان پزشکی

 

 

 

 

 

 

 

صندلی دندان پزشکی وسیله ای است که بیماری که در ناحیه ی دندان و لثه دچار عارضه است بر روی آن استقرار می یابد. و یونیت ابزاری است جهت کنترل حرکات صندلی و کلیه ئاینسترومنت هایی که دندان پزشک به وسیله آن ابزار بیمار را مداوا می نماید. تمامی یونیت های دندان پزشکی دارای پایه ای هستند که چراغ دندانپزشکی بر روی آن استقرار می یابد . یونیت ها دارای ورودی های آب و هوا جهت را اندازی اینسترومنت ها ،پوار ،کویترون،ساکشن ،کراشوار،دوش آب لیوان استفاده می شود.

اجزائ اصلی یونیت دندانپزشکی عبارتند از:

1)بازوی یونیت:که همانطور که ذکر شد چراغ یونیت بر روی آن سوار می شود.

2)چراغ یونیت: مقدار نور لازم را برای کار دندان پزشکرفراهم نموده و باید دارای نوری سفید ،سرد و بی سایه باشد و در مقابل آب تا حد مناسبی مقاوم می باشد. کنترل دکمه های که بر روی میز پزشک . دستیار قرار دارد نیز میسر است.

3)کاسه کراشوار و دوش لیوان آب: معمولا از جنس چینی ،سنگی ،پلاستیکی بوده و یک دوش آب لیوان نیز جهت شست و شوی دهان بیمار پس از جراحی را تامین می کند. آب کراشوار می تواند مستقیم از آب شیر تغذیه شود و هم می تواند از طریق منبع ذخیره آب با (water reservoir) این آب را تهیه نماید.در دستگاه های یونیت جدید می توان از آب گرم نیز در کراشوار استفاده نمود.

در دستگاه دارای حافظه می توانیم مقدار آبی را که از دوش آب لیوان میریزد (water quantity) و هنمچنین مدت زمان ریزش آب (flow time) را نیز برنامه ریزی و تعیین نمائیم. ضمنا در این نوع دستگاه ها می توان این امکان را فراهم نمود که پس از اینکه یونیت در وضعیت صفر (zero position) قرار گرفت به صورت اتوماتیک آب از دوش آب لیوان جاری شود.

4) میز پزشک یا کنسول پزشک (doctor console) یا تابلت:میزی است که در کنار صندلی دندان پزشکی قرار می گیرد (چپ یا راست بودن آن قابل تغییر است) بر روی این میز یک سری دکمه جهت کنترل قسمت های مختلف یونیت و صندلی و حتی امکانات اضافی دیگر (option) وجود دارد. از مهمترین کلید هایی که معمولا بر روی تمامی یونیت های دندان پزشکی یافت می شوند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1-4) chair up/down: این دکمه ها باعث حرکت صندلی به سمت بالا و پایین می شوند.

2-4) backrest movement: این دکمه ها باعث جلو و عقب شدن پشتی صندلی می شوند.

3-4)cold/hot water: این دکمه ها باعث ریزش آب گرم یا آب سرد از کراشوار میشوند.

4-4)height control: باعث کنترل و روشن و خاموش شدن چراغ یونیت دندانپزشکی می شود.

5-4)instrumen speed control: باعث کنترل سرعت چرخش آنگل و توربین های دندانپزشکی می شود.

6-4)zero position:صندلی را به وضعیت صفر برده و باعث ریزش آب از دوش آب لیوان می شود.

در بعضی از یونیت های پیشرفته تر معمولا یک نگاتوسکوپ گوچک نیز بر روی میز دندان پزشک وجود دارد که فیلم های اخذ شده از رادیو گرافی را میتوان بر روی آن مشاهده کرد.

ضمنا در یونیت های قابل برنامه ریزی دکمه هائی جهت دادن برنامه به حافظه های  یونیت تعبیه شده اند.

5) میز دستیار(assistant table): دکمه های تابلت عموما بر روی میز دستیار نیز وجود دارند. در یونیت های کارتی تابلت به صورت یک میز جدا و پرتابل در کنار یونیت قرار میگیرد.

بر روی میز های یونیت هولدر هائی جهت نگهداری اینسترومنت ها (آنگل،توربین، هند بیس) بر روی این هولدر ها به نحوی است که با برداشتن  و قرار دادن اینسترومنت ها می شود. ضمنا کنترل فشار هوا و آب نیز معمولا با پیچ هایی که در زیر این میز ها تعبیه شده است صورت میگیرد.

در داخل تابلت شلنگ های مربوط به اینسترومنت ها وجود دارد . معمولا شلنگ های آبی طبق استاندارد اروپائی برای هوا و شلنگ های سبز برای آب و شلنگ سفید برای مخلوط کردن آب و هوا یا اسپری می باشند. مهمترین قسمتی که در داخل تابلت یونیت قرار دارد کنترل بلوک واحدی است که عمل تقسیم و قطع و وصل و انتقال آب و هوا به اینسترومنت های دندانپزشکی را بر عهده دارد .  سیستم کنترل بلوک کاملا پنوماتیکی می باشد.

خاصیت interdependence: تمامی اینسترومنت ها یک تابلت  این خاصیت  را دارند که هیچ گاه دوتای آنها تواما فعال نمی شوند. و در صورت برداشت دو اینسترومنت با یکدیگر ،آن اینسترومنتی  که زود تر از هولدرش خارج شده،عمل خواهد کرد،بدین طریق که شیر مربوطه را مسدود خواهد نمود . تمامی این کنترل ها در داخل تابلت صورت میگیرند. برخی از یونیت های موجود در بازار دارای چنین خاصیتی هستند.

6- جعبه جانبی یونیت: قسمت اصلی یک یونیت باکس جانبی آن است که در داخل آن عموما بزاق کش جدا کننده ی آمالگام و منبع ذخیره آب قرار دارند. همچنین در برخی از یونیت بوستر هائی  برای رگلاژ فشار هوا درایو توربین های آنگل ها در این قسمت قرار دارده می شود. همچنین برد تغذیه و رگولاتور ولتاز چراغ دندانپزشکی و برد تابلت در این قسمت قرار دارد .منبع ذخیره آب 3 کاربرد اصلی دارد که عبارت است از :

1)استفاده به عنوان آب ذخیره در مواقع قطع آب 

2)استفاده از سرم فیزیولوژیک در مواقع  قطع آب 

3) استفاده  از مواد ضد عفونی کننده جهت شستشوی و ضد عفونی شلنگ ها و مسیر آب

در داخل باکس یونیت مدار ساکشنو فیلتر آب نیز می تواند قرار داشته باشد . جدا کننده آمالگام یا همان (amalgam separator)  وسیله ای است که کلیه آمالگام ها را جدا می کند تا مانع از ریخته شدن ان به فاضلاب و گرفتگی فاضلاب گردد و سیستم آن طوری طراحی شده که کلیه آمالگام ها در انتهای ظرف باقی مانده و ته نشین شوند بزاق کش نیز خون و بزاق و سایر مخلفات داخل دهان بیمار را بیرون می کشد و معمولا نسبت به ساکشن جراحی از قدرت مکش کمتری برخوردار است. در صورت میتوانیم ابزار optional  دیگری نیز در داخل باکس یونیت یا همان جعبه کنترل یونیت قرار دهیم.

7- پایه یونیت : یونیت دندانپزشکی و کلیه قطعات مربوط به آن بر روی یک بازوی افقی نصب می گردد. استقامت مکانیکی بازو و محل آن به گونه ای محاسبه و طراحی شده که مجموعه سیستم ،متعادل ، بدون لرزش و با حداقل وزن ممکن استقرار داشته باشد.

8- سیستم هوای فشرده دستگاه: هوای فشرده پس از کمپرسور وارد فیلتر رگولاتور که در قسمت جلو صندلی قرار گرفته است می شود و پس از عبور از فیلتر رگولاتور ،هوای خشک با فشار تنظیم شده ای که بسته به نوع یونیت و اینسترومنت ها ی به کار رفته متغیر است وارد سیستم یونیت سه انشعاب به ترتیب جهت هوای دستیار ، سیستم کنترل یونیت . هوای سرنگ تابلت خارج می شود.

9- floor box:  در داخل  floor box که در زیر صندلی قرار گرفته  قسمت های مختلفی وجود دارد که عبارتند از:

1-9) input power: برق ورودی یونیت ها در ایران 220v/50H یا همان برق شهری است. همچنین رگولاتور ها لایت گیور ،فایبراپتیک،موتورها و ...در این قسمت قرار دارد.

2-9)رگولاتور فشار : فشار آب و هوا برای راه اندازی اینسترومنت های مختلف در این قسمت وجود دارد بر روی آنها گیجی وجود دارد که نشان دهنده ی مقدار فشار تنظیم شده می باشد.

3-9) جعبه u.v: این باکس یک سیستم optional است که با استفاده از اشعه ماوراء بنفش آب ورودی به سیستم را تصفیه کرده و میکروارگانیسم های آن را نابود می کند.

4-9) شلنگ های آب و هوا و فاضلاب : معمولا در زیر فلور باکس و قبل از نصب یونیت به سوراخ به ابعاد مناسب و بر روی زمین جهت عبور دادن شلنگ های ورودی آب و هوا و شلنگ خروجی فاضلاب  و به فواصل  مناسب  از یکدیگر و از کنار دیوار اتاق تعبیه میگردد. و در داقع تغذیه آب و هوای کل سیستم از این قسمت صورت میگیرد. بنابراین قبل از نصب هر یونیت باید نقشه نصب آن دقیقا طراحی شود تا بعد ها مشکلی پیش نیاید.

10- پایه مونیتور :در یونیت هایی که دازای دوربین داخل دهانی یا همان (intra oral camera) هستند یک پایه مونیتور جهت نصب مونیتور تعبیه شده که از داخل آن سیستم برق جهت راه اندازی مونیتور عبور می کند. مونیتور نصب شده نیز باید دارای tuner یا capture tv  باشد تا بتواند تصاویر را مستقلا  نمایش دهد. 

11-foot control: ( پدال پائی): کلیه حرکات صندلی و راه اندازی اینسترومنت ها را می توان با فونت کنترل نیز انجام داد . بعضی از پدال های الکتریکی و برخی که معمولا قدیمی تر هستند پنوماتیکی می باشند و معمولا یک سری دکمه جهت راه اندازی اینسترومنت ها می باشند.

12- صندلی : صندلی دندان پزشکی باید قدرت و توان کافی جهت تحمل هر وزنی را حین جابه جایی و توقف داشته باشند اجزائ اصلی صندلی عبارتند از :

1-12) شاسی صندلی : سازه اصلی صندلی دندانپزشکی شاسی آن می باشد که از سه قسمت توسط لولا های فولادی و بوش های برنزی نسبت به یکدیگر حرکات تاشونده و عادی از لرزش دارند. فریم تحتانی و میانی نیز توسط یک فنر کشش بسیار قوی با یکدیگر مرتبط  بوده و مکانیزم آن به گونه ای میباشد که شاسی همواره در بالاترین ارتفاع خود قرار داشته باشد این موضوع ایمنی صندلی را در هنگام ایجاد اختلال در کارکرد موتور تغییر ارتفاع به شکل قابل ملاحظه ای افزایش میدهد.

2-12) پشتی صندلی(backrest) : پشتی صندلی دندانپزشکی از جنس معمولا فایبر گلاس و به بصورت یکپارچه می باشد. پشتی صندلی توسط یک موتور که موتور تغییر زاویه پشتی معروف است جابه جا میشود .روی پشتی از پارچه های قابل شست و شو و غیره قابل اشتعال استفاده شده و همچنین سطح خارجی آن دارای انحناء و خطوط مشخصی است که از نظر ارگونومی با فیزیک بدن کاملا متناسب و مساعد می باشد.

3-12) تشک صندلی (seat) : معمولا جنس روکش تشک و پشتی از جنس چرم مخصوص است تشک صندلی را برای دسترسی به قسمت داخلی صندلی می توان از آن جدا کزد.

4-12) زیر سری(headrest) : در طراحی زیر سری نیز تلاش میشود تا در حین کار لرزش آن حداقل باشد زیر سری های دندان پزشکی دارای 2 درجه آزادی 1) تغییر ارتفاع   2)تغییر زاویه زیر سری 3) تغییر زاویه زیر گردن می باشند.

5-12) زیر دستی(armrest): زیر دستی صندلی دندان پزشکی نیز در قسمت چپ دستگاه نصب می گردد تا بیمار بتواند از قسمت راست به راحتی در روی صندلی قرار گیرد .

6-12) سیستم الکتریکی و سیستم پنوماتیکی صندلی : حرکات صندلی بر حسب نوع یونیت به دو صورت کنترل می شود:1)سیستم الکتریکی:در داخل صندلی دو الکتروموتور قرار دارد که معمولا با ولتاژ 220 ولت متناوب یا 24 ولت کار میکنند و باعث تغییر ارتفاع و تغییر زاویه پشتی می شودجریان الکتریکی پس از عبور از میکرو سوئیچ های مرتبط وارد برد اصلی کنترل صندلی می شود ،یک موتور پشتی و موتور دیگر صندلی را کنترل می کنند. موتورها به اهرمی وصل هستند که با حرکت موتور این اهرم چرخیده و به جلو و عقب رفته  و با برخورد زائده های انتهایی آن به میکرو سوئیچ ها حرکت متوقف می شود.

معمولا با انجام یک سری دامنه حرکات صندلی را معین نمود.معمولا جهت اطمینان بیشتر از میکرو سوئیچ ایمنی نیز استفاده می شود تا در صورتی که میکرو سوئیچ اول عمل نکرد این میکرو سوئیچ مدار را قطع کند و بدین ترتیب حرکت صندلی را متوقف کند معمولا صندلی دارای یک وضعیت صفر یا zero position است. پس از اتمام جراحی بر روی بیمار با زدن این دکمه صندلی به وضعیت اولش باز گردانده و پشتی به حالت عمودی قرار میگیرد تا بیمار به راحتی بتواند دهانش را در کراشوار شسته و از صندلی خارج شود . در صورت داشتن حافظه در یونیت میتوان وضعیت صفر را با دادن برنامه تغییر داد.

دومین سیستم حرکت صندلی سیستم پنوماتیک است که کاملا هیدرولیک بوده و با روغن کار می کنند.

13) تابوره ها: معمولا 2 عدد تابوره با صندلی کوچک گردان یکی برای دندان پزشک  و دیگری برای دستیار در هر یونیتی وجود دارد که هیدرولیک بوده و ارتفاع آن قابل تنظیم است.

اشکالات رایج در یونیت و صندلی دندان پزشکی:

1)پارگی شلنگ ها: ممکن است شلنگ های آب و هوای تورین های آنگل ها و یا هر بخش دیگری در اثر فرسودگی یا برخورد با شیء دیگری پاره شده نشتی ایجاد شود.

2)خرابی کنترل بلوک ها: که باعث عدم کارکرد انسترومنت مربوط خواهد شد.

3)به هم خوردن تنظیم فشار آب و هوا

4) خرابی موتور گیربکس ها 

5)خرابی صفحه کلید در اثر نفوذ آب و یا به مرور زمان 

6)گرفتن فیلتر های ساکشن -آب -هوا : در قسمت نگهداری دستگاه باید این فیلتر ها مرتبا  تمیز گردند.

7) سوختن بردهای صندلی یا تغذیه

8) سوختن فیوز اصلی دستگاه : با زدن کلید اصلی دستگاه روشن نمی شود و یا صندلی فاقد حرکت است.

9) خرابی چراغ: لامپ چراغ باید تعویض گردد

10) خرابی میکروسوئیچ های صندلی: صندلی انتهای حرکت خود را نمی شناسد که در این حالت میبایست میکروسوئیچ تعویض گردد.

11) خرابی دیافراگم شیر پنتوماتیک

12)خرابی ایر سوییچ ها