phone numbers

نحوه کار scan  ct:

 

 

توموگرافی محاسبه شده یا  ct  به جای فیلم یک دیتکتور قوسی شکل حسب اندازه گیری مقدار اشعه x به کار می رود. در داخل کاور اسکنر ct یک فریم چرخشی وجود دارد که در یک طرف دارای تیوب اشعه x  و در طرف دیگر دارای دیتکتور قوسی میباشد. با چرخش 360 درجه ای تیوب اشعه x دیتکتور  یک اسلایس به دست می آید . این اسلایس در ضخامتی بین یک mm الی 10mm فوکوس میشود این کار توسط شاتر هایی که در قسمت جلو تیوب اشعه x و دیتکتور قرار گرفته اند صورت میگیرد اصطلاحا به این شاتر ها ، کولیماتور گفته میشود. دیاگرام کلی سی تی اسکن  در تصویر اول نمایش داده شده است. برای کنترل کامل سیستم ct  از چندین کامپیوتر استفاده میشود . کامپیوتر اصلی که کنترل کننده اصلی سیستم است را اصطلاحا " host computer" مینامیم . برد کنترلی سی تی دارای چندین میکرو پروسسور میباشد که کنترل حرکات تیوب و نحوه اخذ تصاویر حاصله و گردش پرتو x-ray و سایر کنترل های مربوطه را بر عهده دارند. کسب اطلاعات ( Data acquisition) برای کسب اطلاعات به منبع اشعه ایکس و یک دیتکتور به همراه متعلقات وسایل الکترونیکی مربوطه نیاز میباشد.

 

کالیماتور: فلزی است شیار باریکی داشته و اشعه را هدایت میکند و جهت میدهد تا اشعه مستقیما به ماده مربوطه برخورد نماید. در مورد رادیو گرافی دندان کالیماتور بر سر تیوب قرار میگیرد که اصطلاحا به آن کن گفته میشود.

 

دو نمونه از بلوک دیاگرام کلی ct

از x=0 الی x=L  کالیماتور ها ،  آشکار سازها و منبع، حرکت را اسکن میکنند و تغییرات شدت در آشکار ساز به شدت جریان تبدیل میشود . نمودار خروجی آشکار ساز بر حسب موقعیت پرتو x  ترسیم میگردد .

در آشکار سازی گازی یک محفظه بسته داریم که از گاز xenon پر شده و وقتی که اشعه به زنون برخورد کرد آن را یونیزه میکند. بین کاتد و آند یک ولتاژ high داریم پس چون گاز یونیزه شد، الکترون های ایجاد شده در آند جمع میشوند . HV ( ولتاژ بالا) الکترون را شتاب میدهد و باعث شکل گیری یک جریان میگردد. در سی تی  بعد از اینکه یک بار اسکن تمام شد نمیتوان یک جا اطلاعات مختلف را به دست آورد و باید اسکن های دیگری با زوایای مختلف دیتکتور و منبع نسبت به جسم گرفته شود .( مثلا اسکن 3600 ) اگر بخواهیم اطلاعات مربوط به ضرایب ضعیف نقاط مختلف جسم را به دست آوریم نیاز است که این روند از جهات مختلف ادامه دهیم تا جاییکه تعداد معادلات برای تعیین ضرائب تضعیف نقاط مختلف جسم کافی باشد.  در هر اسلایس n منظر میگیریم و کامپیوتر  تصاویر را پردازش کرده و به ما یک تصویر سه بعدی ارائه می دهد .

مشکلات رایج دستگاه سی تی اسکن:

  1. تغییرات آماری فوتون ها
  2. ردیف نبودن لامپ و آشکار ساز( این دو بخش حتما باید در یک راستا قرار داشته باشند.)
  3. مشکلات و خرابی لامپ و آشکار ساز