phone numbers

عیب یابی و تعمیر دستگاه سونی کید

سونی کید دستگاهی است که برای شنیدن صدای قلب جنین تعبیه شده است. در هفته بیستم بارداری به بعد صدای قلب جنین قابل شنیدن است.

یکی از کاربرد های دستگاه سونی کید برای زمانی است که در این بازه زمانی که صدای قلب جنین دیگر به طور مشخص قابل شنیدن است اگر شنیده نشود متخصص با استفاده از دستگاه سونی کید معاینات لازم را شروع میکند.زیرا در صورتی که حتی با دستگاه سونی کید صدای قلب جنین شنیده نشود احتمال مرگ جنین هست.

اجزاء تشکیل دهنده دستگاه سونی کید:

٫۱پروب :وظیفه ارسال یک موج اولتراسوند به داخل رحم مادر و دریافت موج بازگشت را به عهده دارد.

٫۲تعداد ضربان قلب نوزاد : تعدار ضربان قلب نوزاد را که توسط دستگاه محاسبه شده است نمایش می دهد

۳/سیم برق : تامین نیروی الکتریکی لازم دستگاه از برق شهر را به عهده دارد.

۴/باطری : هرکجا که امکان استفتده از برق شهر برای تغذیه دستگاه وجود ندارد نیروی الکتریکی دستگاه را تامین

می نماید.

۵/فیوز : جهت حفاظت الکتریکی دستگاه پیش بینی شده است .

۶/کلید اصلی : روشن و خاموش شدن دستگاه را به عهده دارد.

۷/نمایشگر میزان شارژ باطری : میزان نیروی الکتریکی ذخیره شده در باطری دستگاه را نمایش می دهد .

۸/رکوردر صدای قلب نوزاد : صدای قلب جنین را ذخیره می نماید تا بتوان در مراحل بعدی از آن استفاده نمود .

۹/محل اتصال پروب : از این قسمت پروب به دستگاه وصل می شود.

۱۰/محل اتصال گوشی : جهت اتصال یک هدفون به دستگاه به کار می رود.

ایرادات رایج دستگاه سونی کید:

۱اولین قسمتی که برای عیب یابی در همه دستگاهها سراغ آن می رویم کلید پاور می باشد که نحوه تست آن بوسیله مولتی متر و با مود بیزر انجام می گیرد. و خرابی آن معمولا موجب روشن نشدن دستگاه می شود.

۲- یکی از رایج ترین اشکالات موجود در سونوکید ها خرابی پروب می باشد . این خرابی گاها به دلیل قطع سیم در ابتدا و یا انتهای آن جایی که سیم به فیش پروب و نیز جایی که به سر پروب متصل می شود و یا در محل اتصال به کریستالها اتفاق می افتد که با قطع نمودن سیم و لحیم کاری مجدد مشکل حل می شود . گاها سیم پروب به دلیل کشیده شدن و یا تا خوردگی از نقاط مختلف دچار قطعی می شود که در اینحالت بهتر است کل سیم را تعویض نمود. ترمیم سیم کیفیت صدای دستگاه را کاهش می دهد.(به دلیل فرکانس بالای دستگاه)

۳ – یکی دیگر از خرابی دستگاه بُرد پاور است . که ممکن است قطعه یا قطعاتی از آن سوخته باشد . که در صورت امکان قطعه سوخته شده را تعویض می کنیم و اگر بخش اعظمی از بُرد سوخته باشد کل پاور باید تعویض شود. قطعاتی که بیشتردر این بخش دچار ایراد می گردند: فیوزها- ترانس ورودی-پل دیودی و یا رگولاتورهای دستگاه می باشند که می بایست پس از تست و مشخص شدن خرابی آنها را تعویض نمود.

۴خرابی بعدی مربوط به ترانس می شود . ممکن است ولتاژ خروجی که می دهد به علت سوختن بعضی از سیم پیچ ها ولتاز خروجی تغییر میکند که در این صورت ترانس باید تعویض شود.در اینحالت باطری شارژ نشده  است و با پایین آمدن ولتاژ معمولا صدای تر تر(مانند صدای موتورسیکلت) از دستگاه به گوش می رسد.

جهت بررسی کاهش ولتاژ ترانس ورودی می بایست ولتاژ خروجی آن را در هنگامیکه به برق متصل است با ولت متر چک نمود لذا احتیاطات ویژه ایی در هنگام اینکار می بایست در نظر گرفته شود تا موجب برق گرفتگی تعمیر کار نشود.

۵ممکن است باتری سولفاته شود که بایستی تعویض باتری انجام شود. در صورتیکه ولتاژ باطری به مقداری کمتر از میزان نامی آن(معادل ۱٫۲V ضربدر تعداد سلولهای باطری) کاهش پیدا کند باز هم میبایست آنها را تعویض نمود.(البته شوک دادن به باطری موجب افزایش کارایی باطری برای مدت کوتاهی خواهد شد)

کاهش ولتاژ خروجی باتری به مقداری کمتر از مقدار نامی نیز موجب شنیده شدن صدای ترتر از دستگاه خواهد شد .

۶ – با توجه به اینکه کریستالهای پروب بسیار شکننده هستند می بایست در هنگام کار بسیار احتیاط شود تا به آنها ضربه ایی وارد نشود.اگر کریستال پروب شکسته شود چاره ای جز تعویض کریستال نیست.(معمولا کل پروب را می بایست تعویض نمود)

۷اگر کابل ها شیلد نداشته باشد در صدای حاصل نویز ایجاد می شود.

۸ – ممکن است به علت استفاده طولانی مدت از دستگاه پتانسیومتر ولوم فرسوده شود که باید پتانسیومتر را عوض کنیم.

۹در دستگاه باید شیلدینگ و گراندینگ همیشه مورد توجه قرار گیرد.در مواردی  که شیلدینگ یا گراندینگ دستگاه دچار مشکل شده یا قطع شوند معمولا ایراداتی از قبیل شنیده شدن صداهای نویزی از دستگاه مشاهده می شود که در صورت زیاد شدن صدای این نویز صدای قلب به درستی شنیده نخواهد شد.
در اینحالت می بایست زمین بخشهای مختلف را در بردهای مجزا از هم به یکدیگر متصل نمود تا صدای این نویز کاهش پیدا کند.
۱۰ –  RF هایی که در شکل نشان داده شده اند  وظیفه تولید فرکانس پایه را برعهده دارند هم برای اسیلاتور و هم برای دمدولاتور لذا هیچگاه نباید به پیچ تنظیم آنها دست زده شود زیرا تنظیم مجدد آنها نیاز به اسیلوسکوپ داشته و به سختی انجام می شود.(فرکانس دستگاه ( ۲/۲ مگا هرتز که قبلا اشاره شد) بهم می خورد.)