phone numbers


✅ تفاوت بریج و ایمپلنت دندانی


👈 بریچ دندانی چیست و چگونه انجام می شود؟

▫️بریج جهت درمان بی دندانی ساخته میشود و به این صورت که با قرار گرفتن روی دندانهای طرفین ناحیه بی دندانی به شکل یک پل قسمت بی دندانی را کامل میکند. 

▫️در اغلب بریجها دوطرف محل اتصال دندانهای پایه روکش میشوند و در بعضی از آنها بریج به دندانهای دو طرف توسّط بالههایی می چسبد و بعضی از مواقع، این بریج تنها از یک طرف پایه دارد. بریج ها از جنس چینی یا سرامیک اتصال یافته به فلز و گاهی مواقع تنها چینی و یا سرامیک ساخته میشوند.

 

⬅️ #برای_ساخت_بریج مراحل متعددی تا ساخت یک بریج طی میشود:

▪️دندانپزشک از یک ماده نرم و فرم پذیر برای گرفتن قالب استفاده میکند و سپس تکنسین یک مدل مشابه واقعی به جنس گچی مخصوص از روی قالب گرفته شده تهیه مینماید. این مدل گچی از هر دو فک ساخته میشود و نحوه تماس دو فک را با یکدیگر را نشان میدهد و بعنوان مدل مطالعه و بررسی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

▪️دندانی که بریج روی آن قرار خواهد گرفت به حدی تراشیده خواهد شد که بعد از قرار گرفتن روکش روی آن به اندازه طبیعی برسد.


⬅️ ایمپلنت دندان چیست که جایگزین بریج می شود؟

▫️ایمپلنت دندانی به پیچ ساخته شده از جنس تیتانیوم گفته می شود که در استخوان فک کاشته و جایگزین دندان از دست رفته می شود پس از جایگذاری ایمپلنت دندانی طی روندی که یکپارچگی استخوانی  نام دارد ایمپلنت دندانی محکم به استخوان جوش می خورد سپس روکش یا دست دندان بر روی ایمپلنت دندانی متصل می شود .

▫️ایمپلنت دندانی از دو جزء اصلی و یک قسمت رابط تشکیل شده است که قرار است در یک یا چند نقطه بی دندانی، یک قسمت از جزء اصلی، نقش ریشه دندان و قسمت دیگر، نقش تاج دندان  و “جزء رابط” که این دو قسمت را به هم متصل می نماید  را ایفا نماید .

 

⬅️ بریج و روکش دندان برای چه کسانی بهتر است؟
▫️بریج فقط برای کسانی که دارای یک واحد بی دندانی هستند توصیه می شود اما با این حال این روش درمانی معایبی نیز دارد از جمله اینکه برای استفاده از بریج به ناچار باید دندانهای سالم اطراف ناحیه بی دندانی برای قرارگیری بریج تراشیده شود،علاوه بر اینکه بریج باعث جلوگیری از تحلیل استخوانی نمی شود و محل بی دندان زیر روکش با وجود بریج باز هم دچار اتروفی استخوان خواهد شد. 

▫️گفتنی است در بیشتر مواقع دندانهایی که زیر روکش هستند به دلیل اینکه امکان تمیز کردن آنها وجود ندارد، دچار پوسیدگی می شوند و متاسفانه بیمار کمتر متوجه این پوسیدگی خواهد شد.

▫️بریج دندان در صورتی بهترین گزینه برای شماست که دندانهای مجاور پر شدگی زیاد داشته و نیاز به روکش یا تاج در آینده داشته باشند. در صورتی که جای خالی دندان یا دندانهای افتاده به مدت طولانی باقی بماند، لثه و استخوان پیرامون آن پسروی کرده و برای جایگذاری ایمپلنت، عملهای دیگری پیش از ایمپلنت لازم می شود .

 

⬅️ ایمپلنتهای دندانی مناسب چه افرادی است؟

▪️علاوه بر تشخیص دندانپزشک ، انتخاب روش ایمپلنت برای درمان و حفظ زیبایی دهان وابسته به درخواست خود فرد نیز می باشد. 

▪️حال آنکه چه کسانی بهتر است ایمپلنت کنند به طور خلاصه اینگونه دسته بندی می شود :

▫️افرادی که با دندان مصنوعی متحرک نمی توانند عمل جویدن را براحتی انجام دهند.

▫️مراجعینی که نیاز به بریج (پروتز ثابت) دارند ولی نمی خواهند دندان های سالم مجاور جای خالی دندان از دست رفته شان آسیب ببیند یا تراشیده شود .

▫️کسانی که دندانهای خود را از دست داده اند و نمی خواهند دندان مصنوعی متحرک داشته باشند .

▫️و مهم تر از همه کسانی که تمایل به داشتن دندانهایی بامشابهت خیلی نزدیک به دندانهای طبیعی دارند .