phone numbers


 سیستمهای CAD/CAM در دندانپزشکی


امروزه تکنولوژی دیجیتال در تمام جنبه های زندگی وارد شده و بخوبی استفاده می شود. در علوم پزشکی و دندانپزشکی هم این تکنولوژی سهم بزرگی داشته و باعث افزایش دقت و سرعت و کیفیت در پروسه های درمانی شده است. 

 با ورود دستگاههای کد کم به دندانپزشکی ساخت پروتز ها و روکش های فاقد فلز و تماما سرامیکی بسیار راحت شد و امروزه روکش های زیرکونیا جایگاه ویژهای در درمانهای پروتز و ایمپلنت دارند.


 کد کم (CAD CAM ) چیست ؟

اصطلاح کد کم مخفف طراحی توسط کامپیوتر ساختتوسط کامپیوتر 
 (Computer Aided Design/Computer Aided Manufacturing ) 
است. به عبارتی جهت ساخت پروتزهای دندانی قالب ها به وسیله اسکنر مخصوص اسکن میشوند و وارد کامپیوتر شده ، سپس طراحی پروتز در نرم افزار مخصوص انجام میشود و نهایتا این پروتز یا روکش توسط ماشین تراش کامپیوتر ساخته می شود.

 

 تاریخچه کدکم

در دهه ۱۹۵۰ میلادی ارتش امریکا به دنبال راهی بود تا قدرتمندترین جنگده ها و سیستم دفاعی را با دقت بسیار بالا بسازد . در این روند مهندسان آنها تکنولوژی کدکم را ارائه دادند، و پیچیده ترین قطعات صنعت هوایی و نظامی خود را با این دستگاهها تولید نمودند. بعد از آن این سیستم ها در صنعت مورد استفاده قرار گرفتند و از دهه ۱۹۸۰ وارد دندانپزشکی شدند . 

امروزه پیشرفت های شگرفی در عرصه این تکنولوژی ایجاد شده و دستگاههای بسیار دقیق و سریعی تولید شده اند که ساخت انواع پروتز ها را بسیار آسان و دقیق نموده و در عین حال زیبایی فوق العاده و استحکام بالایی به انواع پروتز ها و روکش ها بخشیده اند.


 چه نوع پروتز هایی با این دستگاهها ساخته میشوند؟

به جرات می توان گفت که امروزه با دستگاههای بسیار پیشرفته کدکم همه انواع پروتز ها را میتوان ساخت، حتی دست دندان کامل را.

 به طور خلاصه پروتز های زیر توسط این دستگاهها قابل ساخت است:

▪️روکش های زیرکونیا 
▪️پروتز های ایمپلنت
▪️روکش های فلز سرامیک (PFM )
▪️بریج های زیرکونیا یا PFM
▪️اینله و آنله سرامیکی
▪️لمینت
▪️انواع روکش های ای مکس و گلاس سرامیک
▪️انواع روکش های موقتی
▪️ساخت انواع اباتمنت های ایمپلنت پروتزهای متحرک دست دندان و پارسیل

 

 تکنولوژی CAD CAM ( کد کم ) برای حل 3 چالش مهم گسترش یافته است. چالش اول اطمینان ازساخت رستیشنهای با دوام واستحکام کافی بخصوص برای دندان های خلفی ، ﭼﺎﻟﺶ دوم اﻳﺠﺎد ترمیمهایی با ظاهر طبیعی وسوم ساخت آسانتر ودقیقتر رستیشنهای دندان است.

 در طی سالهای اخیر فن آوری دیجیتال دندان درپزشکی بسرعت درحال پیشرفت است. ودر حال حاظر فناوری CAD / CAM ( کد / کم ) میتواند درساخت تمامی رستوریشنهای دندان ازجمله بازسازی کامل دهان مورداستفاده قرار گیرد.

 تکنولوژی CAD CAM ( کد / کم ) ساخت ترمیمها را ارزانتر وسریعتر وقابل پیش بینی تر ازقبل نموده است.با وجودیکه سیستم CAD / CAM ( کد کم ) مزایای زیادی بهمراه دارد، یادگیری نحوه ی عملکرد سیستم CAD / CAM (کد کم ) به منظور بدست آوردن حداکثر بهره وری سیستم کد کم برای تیم دندان پزشکی لازم است.

تکنولوژی CAD CAM ( کد کم ) تنها قادر است ظرف مدت زمان یک روز رستیشنهای مورد نیاز بیمار را بسازد.

 همزمان با معرفی وبکار گیری طراحی بکمک کامپیوتر کد CAD وساخت بکمک کامپیوتر CAM کم درصنعت دردهه 1950 و1960 زمینه برای بکارگیری در دندان پزشکی فراهم شد.

 

 انواع سیستمهای کد کم CAD CAM:

▫️کد کم در مطب
▫️کد کم لابراتوری
▫️کد کم CAD CAM بصورت شبکه ای وخارج ازمبدا


 مزایای کد کم CAD CAM:

▪️دقت در قالب گیری
▪️فرصت برای دیدن، تنظیم وقالب گیری مجدد
▪️صرفه جویی در زمان ساخت رستوریشن
▪️عدم حضور مراحل قالب گیری فیزیکی برای بیمار
▪️فرصت برای دیدن اکلوژن
▪️ایجاد رستوریشنهای دقیق
▪️مقرون به صرفه بودن
▪️کنترل عفونت
▪️دﻗﺖ و ﻣﻘﺎوﻣﺖ در ﺑﺮاﺑﺮ ﺳﺎﻳﺶ ﻓﻴﺰﻳﻜﻲ در ﻣﺪلهای ساخته شده به روش CAD CAM کد کم