phone numbers

#تجهیزات_چشم_پزشکی


♋️ دستگاه لیزر اگزایمر


📋 لیزر اگزایمر یا لیزر چشمی و یا لیزر اکسیپلکس ،لیزری بسیار دقیق است که با امواج نوری وپر انرژی و غیر قابل رویت ،سطح قرنیه را تراش می دهد ،به این صورت که پالس های نوری با طول ده نانو ثانیه تا چند ده نانو ثانیه در طول موج ماوراء بنفش تولید میکند.


◀️ لیزر های اگزایمر مورد استفاده در پزشکی دارای طول موج های 193 ،248 ،308 نانومتر  هستند که در جراحی چشم و عروق کاربرد دارند.

◀️ با استفاده از این روش ،میتوان سطح قرنیه را کم شیب تر کرد ،همچنین میتوان تصور کرد که این لیزر ،سطح قرنیه را به گونه ای تراش میدهد که گویی لنز تماسی دائمی روی قرنیه گذاشته باشیم.

📌 دقت لیزر اگزایمر به حدی است که با هر پالس ،طی 9-10 ثانیه ،0.25میکرون از بافت را تراش میدهد که معادل 0.005 ضخامت موی انسان است.


 

📒 عمل های جراحی رایجی که در آن از این لیزر استفاده میکنند:


✅ پی آرکی(PRK)

🔘 در این روش لایه نازکی از روی سطح قرنیه (اپیتلیوم)،برداشته شده،سپس عمل لایه برداری به وسیله لیزر ABLATIONصورت می پذیرد که پس از مدتی اپیتلیوم بهبود می یابد .


✅ لیزیک(LASIC)

🔘 در این روش ،قسمتی از قرنیه ،در حدود 160 میکرومتر که شامل اپیتلیوم ،بویمن و بخشی از استروما است،به وسیله ی دستگاه لیزر FEMTO SECONDبرداشته میشود وسپس ABLATIONانجام میگیرد.بعد از آن دوباره لایه برداشته شده ،در جای خود گذاشته میشود.


✅ لازک (LASEK)

🔘 در این روش مانند لیزیک است ،با این تفاوت که فقط اپیتلیوم برداشته میشود ،طوری که تخریب نشود و پس از عمل جراحی سر جای خود گذارده میشود.

 

 

📖 اجزای دستگاه🛠

◀️ دستگاه لیزر برای انجام عملکرد دارای این اجزاست:

1⃣ کلید ON,OFFکه با روشن کردن آن  دستگاه به طور مستقل کالیبره میشود .

2⃣ محل ثابت نگه داشتن پروپ دستگاه

3⃣ تنظیم کننده مدت زمان لیزر 

4⃣ تنظیم کننده فاصله 

5⃣ تنظیم کننده قدرت دستگاه

6⃣ شمارشگر

7⃣ پدال با جهت کنترل دستگاه توسط جراح

8⃣ دکمه Ready-standby 

9⃣ دکمه  continue-single


✅ با توجه به اینکه در زمان معاینه خطای انکساری، بیمار در حالت نشسته و درموقع عمل  با لیزر ،بیمار خوابیده است و با توجه به اینکه اغلب محور آستیگماتیسم چشم در حالت نشسته یا خوابیده تغییر میکند(این تغییر گاهی به 15 درجه نیز می رسد)،وجود سیستمی که بتواند این تغییر محور اندازه بگیرد روی سیستم لیزر اگزایمر جهت اصلاح آستیگماتیسم حائز اهمیت است.
💠 این سیستم را
TEC(Torisio Erro Correction)
یا
TED(Torsion Error Detection)
می نامند .

🌀 کاربری دستگاه لیزر اگزایمر⛓

◀️ تاثیرات حرارتی جزو تاثیرات مخرب و ناخواسته این لیزر است که میتواند موجب تیرگی قرنیه بیمار پس از عمل شود.

◀️ به دلیل اینکه در زمان این عمل بیمار هوشیار است ،باید مواظب بود که زمان این تابش اشعه لیزر ،بیمار چشم خود را حرکت ندهد،لذا شرکت های سازنده اقدام به نصب سیستمی جهت کنترل حرکت چشم بیمار میکنند ،به این صورت که چنانچه بیمار چشم خود را حرکت داد ،محل اصابت لیزر نیز تغییر میکند و در مکان اصلی خود اصابت میکند.

◀️ سرعت این سیستم باید حداقل 2 برابر  سریعتر از سرعت تکرار شوتینگ لیزر ،باشد.به طور مثال در سیستم مورد بررسی سرعت تکرار شوتینگ لیزر برابر با 50HZ و سرعت تعقیب کننده چشم 1000HZمیباشد.

🔘 سرعت شوتینگ لیزر ارتباط مستقیمی با مدت زمان عمل دارد. افزایش سرعت لیزر میتواند موجب افزایش حرارت بافت شود.

♻️ نگهداری دستگاه لیزر اگزایمر ⤵️

🔘 به دلیل قدرت ایجاد پیوند بالای گازF2 مورد استفاده در کاواک لیزر ،اغلب هرچند وقت یکبار (2هفته)، باید گاز داخل محفظه (کاویتی)به صورت کامل تعویض شود(حتی اگر دستگاه خاموش باشد)این کار اغلب به صورت اتوماتیک انجام می پذیرد ، البته در برخی کارخانجات ،این زمان فقط چند ساعت (کمتر از یک روز ) است .

🔘 از نکته های دیگری که باید به آن توجه شود ،دما و رطوبت محل استقرار دستگاه است ،زیرا لیزر با طول موج 193نانومتر جذب زیادی در رطوبت دارد و چنانچه رطوبت محل استقرار دستگاه افزایش یابد ،بدیهی است که میزان انرژی خروجی دستگاه کاهش خواهد یافت .

🔘 همچنین به دلیل اینکه لیزر قادر به شکست پیوند مولکول اکسیژن در هوا است و میتواند میزان ازن موجود در هوا را افزایش دهد ، لذا تهویه هوا برای سلامتی افرادی که در اتاق هستند ،الزامی است.

🔹( البته در لیزر مورد بحث در قسمت اپتیکی از گاز بی ضرر نیتروژن N2 استفاده گردیده لذا به دلیل عدم وجود اکسیژن هیچگونه ازن تولید نمیشود؛بنابراین وجود سیستم تهویه هوا الزامی  نیست، همچنین به دلیل اینکه فشارN2در قسمت اپتیکی لیزر بیشتر از فشار اتمسفر است امکان ورود رطوبت به داخل سیستم به صفر رسیده است، که به همین دلیل وابستگی دستگاه به کنترل رطوبت تا حد بسیار زیادی مرتفع شده است)

🔘 عملکرد کالیبراسیون دستگاه را میتوان از روی یک نمونه از این دستگاه(quest 500-ECساخت شرکت ژاپنی) توضیح داد.

🔘 در برخی موارد ،احتمال انجام عمل پیوند قرنیه ،دور از احتمال نیست؛لذا کنترل کیفیت نور لیزر و میزان فلونس لیزر ،قبل از اقدام به عمل ،ضروری است. 

🔘 همچنین سرویس های دوره ای ماهیانه (بسته به وضعیت دستگاه)الزامی است.


💠 گرچه کار با لیزر اگزایمر برای بیمار و یا کاربر و جراح چشم پزشک خالی از ضرر و ایمن است؛ولی تعمیر و سرویس آن بی خطر نبوده و باید تعمیرات آن توسط متخصص آموزش دیده انجام پذیرد و متخصص مربوطه می باید نکته های ایمنی مربوط به لیزر های با اشعه ماوراءبنفش،امواج الکترومغناطیسی، ولتاژ بالا در حدود 30KVو همچنین نکته های ایمنی مربوط به گاز سمی فلورین را به دقت رعایت کند.

📌📝 خرید دستگاه لیزر اگزایمر

◀️ به دلیل محدود بودن ضخامت قرنیه ،میزانی که لیزر جهت اصلاح هریک دیوپتر از بافت قرنیه لایه برداری می کند،پارامتری بسیار مهم است.این میزان نباید بیشتر از میزانی باشد که توسط فرمول مونرلین محاسبه میشود. درغیراین  صورت سیستم جهت اصلاح دید بیماران با نزدیک بینی بالا محدودیت خواهد داشت.