phone numbers


♋️دستگاه ساکشن


🌐 دستگاه ساکشن (Suction) یا وکیوم پمپ (Vacuum Pump) دستگاهی است که توسط پمپ مکش و با ایجاد خلاء ، باعث بوجود آمدن فشار منفی می شود و هوا و مایعات را به درون می‌کشد.

◀️ این وسیله با آسپیراسیون ترشحات از داخل بینی و حلق باعث باز شدن راه های تنفسی می شود، این دستگاه همچنین برای خارج کردن ترشحات و خونابه ها حاصل شده در حین عمل جراحی از داخل شکم ویا در ناژ آبسه بیماران ونیز هرجا که حجم مایعات خارج شده از بدن بیمار بالا باشد(جهت دید بهتر جراح)کاربرد دارد. به همین دلیل این وسیله از آلوده ترین تجهیزات مورد استفاده در مراکز درمانی است.


💠 دستگاه ساکشن می تواند به طور متحرک و یا ثابت به سقف یا دیوار اطاق عمل نصب شود .
این دستگاه یکی از وسایل ضروری اتاق عمل بوده و در هر اتاق عمل حداقل باید ۲ منبع ساکشن ، یکی برای متخصص بیهوشی و دیگری برای عمل جراحی وجود داشته باشد. 

◀️ ترکیب جاری دو یا چند منبع ساکشن برای استفاده توسط دو تیم جراحی مناسب است. در مورد نوع اخیر دستگاه ساکشن عبارت از یک پمپ مرکزی خواهد بودکه ازطریق لوله هایی به اطاق های مختلف راه دارد  این دستگاه لازم است که علاوه بر اتاق عمل در اتاق بیهوشی ، اتاق بهبودی ، بخش مراقبت های ویژه و سایر بخش ها نیز وجود داشته باشد.

 


⏳ تکنیک های مختلفی برای انجام عمل ساکشن وجود دارد : 

☑️ از جمله عمل جاروب کردن هوا (سیستم مکانیکی) ، یونیزه کردن (سیستم الکترومغناطیسی) ، استفاده از لیزر و … .
 ساکشن‌های مختلف با توجه به تکنولوژی متفاوت و بسته به نوع کارآیی در جهان تولید می شود. یکی از انواع ساکشن‌ها ، ساکشن‌های پزشکی است.

◀️ از آنجایی که عمل جراحی مختلف به قدرت مکندگی متفاوتی نیاز دارند برای مثال در عمل جراحی مغز به قدرت مکندگی کمتری نیاز دارد بنابراین در روی دستگاه های ساکشن دریچه ای تعبیه شده است که با باز و بسته کردن آن می توان میزان مکندگی این دستگاه ها را کم و زیاد نمود.

◀️ در یکی از دو محفظه جمع آوری ساکشن(محفظه ای که به مکش موتور نزدیکتر است)، یک چوب پنبه مانند وجود دارد . این برای اینست که به محض بالا آمدن محتویات محفظه، درب ورودی محفظه بسته شود تا محتویات به موتور نرسد و موجب خرابی موتور نشود.

⏳ مقدار فشار مورد نیاز برای مکش در ساکشن های مختلف بر حسب نوعشان متفاوت است اما به طور معمول برای ساکشن هایی با موتور الکتریکی حدود ۷۰۰- میلیمتر جیوه می باشد .

 


📝 انواع ساکشن:

1️⃣ نوع ثابت یا سانترال: در دو نوع دارای مخزن یک‌بار مصرف و مخزن چند بار مصرف
2️⃣ پرتابل (قابل جابجایی): لوله های رابط و کاتترها و مخزن آن یک‌بار مصرفند.

 

🛠اجزاء تشکیل دهنده دستگاه:⛓

1️⃣ موتور الکتریکی : به حرکت در آوردن پمپ وکیومی
2️⃣ مولد فشار منفی
3️⃣ مخزن جمع آوری مایعات
4️⃣ فیلترهای تصفیه
5️⃣ مانومتر
6️⃣ اتصالات انتقال دهنده مایعات و فشار منفی: لوله های لاستیکی دستگاه ساکشن اطاق عمل باید از جنس ضد جرقه باشند.

 


⏳ قسمت های مختلف ساکشن پرتابل :

1️⃣ موتور
2️⃣ گیج وکیوم (نمایش میزان فشار دستگاه) و پمپ وکیوم
3️⃣ شیشه های ساکشن (مخازن) و لوله های رابط
4️⃣ پیچ های تنظیم کننده ساکشن (تنظیم میزان مکش)

 


📋 موارد استفاده از ساکشن:
🔘 برداشتن سریع محلول های شستشو از ناحیه زخم

🔘 خالی کردن حفرات آبسه

🔘 گرفتن تومور در طول برداشتن آن

🔘 تمیز و خشک نگه داشتن زخم برای مشخص شدن محل خونریزی

🔘 مکیدن بافت های نکروتیک و صدمه دیده مغزی یا تومورهای نرم مغزی

🔘 تخلیه کردن مایع مغزی نخاعی از بطن یا فضای زیر سخت شامه

🔘 کمپرس کردن رگ خونریزی دهنده
🔘 انتقال جرقه الکتروکوتر به ناحیه خونریزی  و کشیدن دودهای حاصل از کوتریزاسیون

📋 عیوب و تعمیر دستگاه:

1️⃣ ساکشن روشن می شود ولی موتور بکار نمی افتد. این ایراد معمولا در ساکشن های صاایران و یا Medela بوجود می آید و علتش مرطوب شدن سنسور رطوبت دستگاه می باشد. (کار این سنسور قطع مکش دستگاه جهت جلوگیری از ورود ترشحات به داخل سیلندرها می باشد) می بایست دستگاه را باز نموده سنسور آن را خشک نمایید (باسشوار یا دستمال) سنسور از دو عدد سیستم تشکیل شده است که با  رسیدن رطوبت، مقاومت بین دو سیم کاهش می یابد.

2️⃣ دستگاه روشن نمی شود:
🔘 از سالم بودن پریز و برق دار بودن آن اطمینان حاصل شود.
🔘 کلید دستگاه بررسی شود.
🔘 دستگاه های الكتریكی عموما برای جلوگیری از صدمات احتمالی در ورودی خود یك فیوز دارند‌.  از سالم بودن این فیوز اطمینان حاصل شود .


3️⃣ دستگاه مکش مناسبی ندارد:
🔘 درب مخازن جمع آوری مایعات را بررسی کنید. (این درپوش ها گاهی در جای خود محکم نمی شوند و با ایجاد نشتی مانع از ایجاد فشار منفی مناسب در مخزن و مکش مناسب می شود).
🔘همچنین ممکن است محل اتصال لوله های رابط به در پوش ساکشن شکسته باشد. لذا اتصالات چک شود.
🔘 سطح روغن (در ساکشن های روغنی) بررسی شود و در صورت پایین آمدن، جایگزین شود.
🔘 اتصالات ساکشن کنترل شود و از سالم بودن آن ها اطمینان حاصل شود.

4️⃣ صدای ساکشن زیاد و غیر عادی است که در این صورت حتماً موتور ساکشن نیاز به سرویس دارد.

5️⃣ ممکن است ساکشن روشن شود و صدای موتور نیز بگوش برسد ولی هیچ مکشی وجود نداشته باشد . در این موقع تسمه اتصال دهنده موتور به پمپ وکیوم (در ساکشن هایی مانند صاایران و مدلا) پاره یا از جای خود خارج شده است.

6️⃣ صدای سوت بیش از حد دستگاه بگوش برسد ولی کارکرد دستگاه صحیح می باشد. این ایراد مربوط به کثیفی سوپاپ های پلاستیکی پمپ وکیوم بوده و در مدل های سیلندر و پیستونی اتفاق می افتد و می بایست پمپ باز شده و سوپاپ ها توسط پنبه و الکل تمیز گردد.

7️⃣ پس از تعمیر وجایگزاری نوار تسمه دستگاه (در مدل هایی که تسمه دار هستند) در عین کارکرد صحیح مکش مناسب ندار. این ایراد در ساکشن های صاایران و Medela بوجود می آید و به دلیل تنظیم نبودن زاویه دو پیستون نسبت به یکدیگر می باشد. می بایست زاویه پیستون ها را بر روی ۹۰ درجه تنظیم نمود و پیچ آنها را سفت کردو

8️⃣ عدم مکش مناسب در عین کارکرد صحیح و نداشتن نشتی دستگاه ساکشن روغنی . در اینجا می بایست پمپ وکیوم باز شود، و واشرهای آن مورد بررسی قرار گیرد. همچنین پره های مکنده هوا را بوسیله سمباده پوست آب صیقلی نمود و با روغن فراوان در جای خود قرار می دهیم.

9️⃣ مکش باعث شود ترشحات به داخل سیلندر پیستون وارد شود. در این صورت باید سیلندر پیستون باز شود و پس از تمیز نمودن و سمباده کاری سیلندر و پیستون مجدداً جایگزاری شود. در صورتیکه سیلندر و پیستون دچار خوردگی شده باشند مکش دستگاه کاهش پیدا می کتد، لذا می بایست پمپ تعویض گردد.

🔟 اگر موتور دستگاه سوخته باشد باید موتور باز شود و برای سیم پیچی یا تعویض جاروبکها به تعمیرگاه فرستاده شود.