phone numbersتجهیزات_دندان_پزشکی


⏳مواد دندان پزشکی 


♋️ آشنایی با آمالگام دندانی


📋 آمالگام دندانی یک ماده به رنگ نقره ای یا خاکستری رنگ است که دندانپزشکان از آن  برای پر کردن دندان استفاده می‌کنند و تشکیل شده از ۵۰% جیوه ، ۳۴٫۵% نقره ، ۹% قلع ، ۶% مس و ۰٫۵% روی است.


◀️ مواد تشکیل دهنده آمالگام دندانی عبارتند از :% جیوه ، ۳۴٫۵% نقره ، ۹% قلع ، ۶% مس و ۰٫۵% روی


◀️ از آمالگام دندانی بیش از صد سال است که برای پر کردن و ترمیم دندان استفاده میشود . قبل از کشف و استفاده از آمالگام برای پر کردن دندان از مواد دیگری همچون تراشه‌های سنگ و صمغ و چوب پنبه و تربانتین و سرب و طلا و … برای ترمیم دندان استفاده میکردند، اما پس از کشف این ماده در سال 1812 توسط یک شیمیدان انگلیسی از آمالگام بعنوان ماده پر کننده دندان استفاده میشود.


✅ علت استفاده از آمالگام

◀️ آمالگام به دلایل زیر در دندانپزشکی برای ترمیم و پر کردن دندانها استفاده می شود :

1⃣ ارزان است
2⃣ براحتی استفاده میوشد
3⃣ کاملا شکل پذیر و منعطف است
4⃣ بخاطرمدت کوتاه نرم ماندن میتواند تمامی خلل و فرج دندان را پر کند و پس از آن سفت شود
5⃣دارای عمر زیاد نسبت به دیگر  پر کننده های دندان (10 - 12 سال )

 


✅  مواد تشکیل دهنده آمالگام دندانی

◀️ آمالگام اکثرا از نقره ، قلع و مس ساخته می شود که با نسبت مشخصی با فلز جیوه مخلوط میشود که در آخر یک خمیر فرم پذیر برای پرکردن و ترمیم دندان را درست میکند . 

◀️پس از ساخته شدن ماده خمیری شکل و نرم ، دندانپزشکی 2 تا 4 دقیقه فرصت دارد که توده نرم آمالگام را در دندان جاگذاری کند که پس از این مدت آمالگام شروع به سفت شدن میکند 

 

♨️آیا جیوه موجود در آمالگام ضرری برای فرد ندارد؟

◀️آخرین بررسی های انجام گرفته شده توسط انجمن دندانپزشکان آمریکا نشان میدهد که آمالگام برای دندان ضرر ندارد و این انجمن بیان می کند که پر کردن دندان با آمالگام هیچ ضرری برای فرد نخواهد داشت . 

◀️همچنین کسانی که نگران ضرر جیوه ناشی از آمالگام دندان هستند باید بدانند که مقدار جیوه ای که از آمالگام آزاد میشود خیلی پایینتر از مقدار مجاز تعیین شده بوسیله سازمان بهداشت جهانی است .